Majątek Siersko i browar
Dodane przez lime3 dnia Grudzień 16 2018 18:32:58

Spalony majątek oraz browar


SIERSKO-SIERZIG


Sierzig/folwark Siersko ("spalony majątek")
Zirtze (1248);Zirtzc,Czirzik (1350); Tzirziz (1351);
Seerzig,Sierzig (1375)
W Siersku w XIV wieku znajdował się kościół ( a w samym mieście nawet nie mieli)
Ziemie Sierska wydzierżawił baron Wagner w 1870 roku. Potem majątkiem zarządzała córka barona Theodore Senfft von Pilsach (Theodore Radtke).Były tam konie, bydło, świnie, owce oraz drób.
Na terenie Sierska znajdowało się przedsiębiorstwo browarnicze i słodownia, dzierżawcą był Simon Egger a właścicielami baranowie Senfft von Pilsach. Na zachodzie prowadziła droga do wsi. Koło owczarni prowadziła droga do Rauschmuhle (dziś Bełcze) Po lewej stronie pola jęczmienne ,a na tyłach browaru sad w kształcie prostokąta. Pomiędzy skrzydłem browarniczym stała obora otoczona 2 metrowym murem. W Siersku był staw oraz studnia (ujęcie dla browaru). Po Siersku pozostały gruzy browaru wraz z piwnicami oraz fundamenty owczarni.

Browar
Browar w Siersku powstał w 1859 roku a jego właścicielem była rodzina Senfft von Pilsach, dzierżawcą zaś Simon Egger. Browar był jedynym utrzymaniem Simona Eggera. Początek produkcji piwa nie był lekki. W 1860 roku piwo z Sierska zostało rozpowszechnione przez smakoszy do miasta Frankfurtu nad Odrą, Gubina, Krosna Odrzańskiego, Świebodzin, Zielona Góra oraz okolice Berlina .
Piwo leżakowało w piwnicach. W 1861 roku, ku zadowoleniu smakoszy, zbudowano lodownię. Piwo butelkowe produkowano rocznie w ilości 350.000 - 400.000 sztuk. Simon Egger w 1910 przeniósł swoje przedsiębiorstwo do Krosna Odrzańskiego, dlatego że poniósł ogromne straty podczas dwóch pożarów browaru. Upadek browaru nastąpił 24 pażdziernika w 1910 roku. Potem przejął baron Christoph Senfft von Pilsach.

Rozszerzona zawartość newsa