Pomnik
Dodane przez lime3 dnia Grudzień 06 2018 18:20:31

Pomnik
Głaz 15 tonowy został przyciągnięty z 3 młyna w 1921 roku. Zbudowano sanie z dwóch grubych kantówek. Głaz ciągnięto przez 4 tygodnie, krok po kroku by głaz się nie wyślizgnął z sań. Odległość jaką pokonali to 3 kilometry, (wszyscy mieszkańcy wsi wraz z dziećmi uczestniczyli w pchaniu głazu do centrum wsi). Pomnik został poświęcony przez pastora Kollmana (był do 1907 roku proboszczem w Sandowie) z Cybinki, natomiast pastor wsi Böse nie zgodził się na poświęcenie głazu, przy czym mieszkańcy wsi nie wiedzieli dlaczego tego nie uczynił. Pomnik stał na terenie dawnego pałacu, ogrodzony płotem drewnianym. Na tle głazu znajdowała się tablica z wizerunkiem żołnierza Reichswehry. Na głazie umieszczono napis: Den Brüdern, die im großen Krieg für uns gelitten haben und gestorben sind Gott wird sich erbarmen über alle, die in wahrer Aufopferung gefallen sind.
(Braciom, którzy cierpieli i zginęli w Wielkiej Wojnie Bóg zlituje się nad wszystkimi, którzy polegli w prawdziwym poświęceniu).


Na tylnej stronie głazu przymocowano tablicę „Kriegerdenkmal” upamiętniającą 49 mieszkańców którzy zginęli na frontach I Wojny Światowej.
Głaz otaczały ozdobne kwiaty w tym czerwone róże z ogrodu pałacowego. Teren pomnika był otoczony drewnianym płotem, a nadejściu wyryte żelazne krzyże (pruskie/niemieckie odznaczenie wojskowe za męstwo).
W latach 60-tych w ramach akcji upamiętniania tysiąclecia państwa polskiego na głazie wyryto napis: Byliśmy Jesteśmy Będziemy.
W czerwcu 2003 roku podczas 11 dorocznego spotkania mieszkańców odsłonięto tablicę (przymocowana do głazu) : Dla pokoju i wolności. Sądów-Cybinka. Lubuskie

Für Frieden in Freiheit. Sandow-Heimatkreis.WestSternberg 14.06.2003