Od Autora
Dodane przez lime3 dnia Czerwiec 12 2016 18:42:02
Słowo od autora
Książka: Sądów dawniej i dziś, która nie została upubliczniona ( z powodu braku funduszy). Na tej stronie będę udostępniał całą moją prace.
Podczas opracowywania książki, po przeczytaniu publikacji niemieckich uświadomiłem sobie, że w Sądowie wiele uwagi poświęcono kwestii rozwoju wsi. Dawniej pełnił on ważne funkcje społeczne i kulturowe, np. organizowano dożynki, było koło gospodyń (gospodynie piekły ciasta i prezentowały je na wystawie).
W okresie istnienia Fabryki Papieru i Celulozy oraz browaru w Sandowie (Sądowie), wiele osób z Sierska, Bargowa i Sądowa pracowało w tych zakładach. Kontakty pomiędzy ludźmi były bardzo bliskie, organizowano festyny, dożynki, wszyscy się świetnie bawili.
W dawnych latach Sądów (Sandow) był miasteczkiem i do niego należały poszczególne wsie: Sierzig (Siersko-folwark) - istniał tu zamek i browar, Hammer, Steinbockwerk (Koziczyn). W tej ostatniej miejscowości znajdowała się fabryka papieru i celulozy.
W naszych czasach Sądów już nie jest miasteczkiem lecz wsią, gdyż stracił prawa miejskie.
Bohaterom pozytywnych wydarzeń należy się hołd i szacunek. Wszystkim, którzy przekazali mi zdjęcia i dokumenty, serdecznie dziękuję! Wyrażam wdzięczność i podziękowanie w szczególności Pani Theodore Radtke, Pani sołtys Elżbiecie Piórkowskiej i Panu Andrzejowi Roślikowi - za ogromną pomoc w zbieraniu interesujących materiałów (m.in. zdjęć i dokumentów).
Treści tu podane pozostawiam ocenie Szanownym Czytelnikom.


Emil Zbierski