Strona o wsi Sądów - gmina Cybinka
   Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
   Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Sądów Lubuskie Facebook
   Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

GingerCliche
22/01/2019 18:41
Witamy wszystkich i zapraszamy! smiley Na naszej sądowskiej stronie może być naprawdę fajnie, wesoło i ciekawie, jeśli wszyscy weźmiemy w tym udział smiley

lime3
09/10/2018 19:20
Zapraszam

   Online
Gości Online: 1
Użytkownicy Online: lime3

Zarejestrowanch Uzytkowników: 3
Najnowszy Użytkownik: GingerCliche
Fabryka Celulozy w Koziczynie


Historia Fabryki Papieru Paula Steinbocka w Steinbockwerk obecnie Koziczyn

Pracowało 7 wykwalifikowanych twórców papieru. Dziennie produkowano 6500 arkuszy papieru. W 1849 roku był pożar i wszystkie dokumenty fabryki spłonęły. Odbudowę fabryki wsparł producent proszków F.W. Steinbock (ojciec Paula Steinbocka), działający w Bautzen (dziś Budziszyn-Niemcy) pod firmą Noack & Nagel Co. W roku 1851 utworzył spółkę, zbudował dom i kupił maszynę do produkcji papieru, rolka papieru miała szerokości 1,4 metra. Wodę tłoczono do fabryki z Pliszki. W 1853 roku zakład został oddany do eksploatacji. Papier maszynowy miał duże wady problemem był niski stan wody. Po trudnym wysiłku udało się wytworzyć 500 kilogramów papieru na dobę. W wyniku rosnącego zapotrzebowania na papier, był to towar uważany za niezwykle rzadki i cenny. Zakupił z Frankfurtu maszynę do produkcji papieru o szerokości 1,5 metra. Pomimo pomocy, fabryka nie mogła rozwijać się dlatego, że powstała maszyna parowa w 1857 roku. Było niekorzystnie dla odizolowania lokalizacji papierni. Otwarcie kopalni węgla brunatnego w Cybince, 6 km od fabryki wzmocnił fabrykę. W 1861 roku fabryka weszła w wyłączne posiadanie Paula Steinbocka i odtąd firma uzyskała nazwę. W 1861 r. każdego dnia produkowano 1500 kg papieru.. Ten produkt był cennym surowcem i stał się dostępny na rynku.

W 1880 roku Paul Steinbock odbył staż u Heinrich Völter (Voelter) in Heidenheim.
1883 rozpoczęło się poszerzenie fabryki celulozy. Dzienna produkcja papieru doszła tutaj w ciągu kilku lat do około 3500 kilogramów. Fritz Steibock, syn Waltera Steinbocka, został partnerem firmy. Jednym z ważnych czynników rozwoju fabryki było długo oczekiwane otwarcie linii kolei niepaństwowej Kunowice-Cybinka, co stało się 1 września 1907 roku, w którym wiejski przedsiębiorca przemysłowy zostaje włączony. Po otwarciu kolei powiększyła się ilość transportowanego towaru – przewożono od 30 do 40000 kilogramów. W 1911 roku w fabryce zostaje zatrudnionych 350 pracowników i urzędników służby cywilnej. Dom towarowy jest dostępny dla mieszkańców fabryki, a oprócz tego mogą oni korzystać ze stołówki. W 1816 szkoła została zbudowana, że obecnie 60-70 dzieci mogą z niej korzystać. Dzienna produkcja papieru w 1912 roku wyniosła 35000 kg. Istniał wówczas system stałego owijania w 3 nowoczesnych maszynach papierniczych. Z 80 metrów sześciennych świerka uzyskiwano w tym czasie 15000 kg celulozy.
Skrótowo:
Pożar fabryki papieru – 1849 roku
Utworzenie spółki Noack Nagel Co.- 1851 roku
Powstanie nazwy fabryki „Steinbocka” - 1861 roku
Produkty produkowane w fabryce:
Koperta na list, kartony celulozowe, papier celulozowy, papier pakowy, torby papierowe
Obsługiwane maszyny: Maszyna parowa (rok 1914)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
   Info o autorze
Regionalista Emil Zbierski

Info

Dodaj do zakładek! Kontakt
  • Emil Zbierski
  • 782307317
   :)
   Polecam

Załóż : Własne Darmowe Forum | laptopokazja.pl | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie