oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Download ˇ Forum ˇ Linki ˇ Kategorie NewsówWrzesień 22 2018 04:13:47
Różne
Livechat MESSENEGER m.me/sadowlubuskie messenger
Info

Info

Dodaj do zakładek! Kontakt
  • Emil Zbierski
  • 782307317
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 2
Najnowszy Użytkownik: Corpox25
Joannici
PRZEKAZANIA MAJĄTKU DLA ZAKONU JOANNITÓW

24 grudnia 1350 r. dwóch margrabiów przekazało zakonowi Joannitów zamek łagowski i zrzekło się wszystkich dalszych praw do niego.
W akcie napisano: "My Ludwig i Ludwig Rzymianin z łaski Bożej margrabiowie z Brandenburgii i Łużycy, najwyżsi skarbnicy świętej rzymskiej rzeszy, palatyni przy Renie, księża na Bawarii, oświadczają, oficjalnie w tym liście, że my i nasi spadkobiercy sprzedaliśmy i sprzedamy w tym liście uczciwie i prawnie czcigodnym duchownym ludziom, bratu Hermann von Werberg i braciom i zakonu świętego domu przytułku Św. Jana Chrzciciela z Jerozolimy własność i wszelka sprawiedliwość, których mieliśmy do tej pory w domu przy Łagowie i w miasteczkach i wioskach, które są niniejszym opisane i wymienione: otwarte miasteczko na górze przed Łagowem Rygen Lagow, Spegelberg, Berse, Turzic,Malutkendorff, Groten Ostczetz, Schonaw, lindow. Malsow,Hildebrandestorp, Dobemniz. Grabow, Sandow, Gander, Gandekow. Barghe, Wyscok, Sierzig, Cloppot. Poprzednio wymienione dom Łagów, miasteczka i wioski, wymienione bracia i poważany zakon powinni zatrzymać i posiadać z całą własność i wszystkimi prawami, jakie te z
Klepzig mieli, i też wolności. Dalej poprzednio wymienione bracia i zakon powinni poprzednio wymienione dom Łagów, miasteczka i wioski zatrzymać i posiadać z wszelka, sprawiedliwością, ze wszystkimi sadami, najwyższego i niskiego, ze wszystkimi lennami, duchownymi i światowymi, ze wszystkimi granicami, przynależące prawnie do wymienionego domu w Łagowie, miasteczek i wiosek, z polami, uprawnymi i nieuprawnymi, z drewnem, wrzosowiskami, mostami, polowaniami i wszelkim myślistwem. Ze wszystkimi jeziorami, wszystkimi wodami, bieżącymi i stojącymi, z wszelkim rybactwem, z młynami, cłami, z wszelkimi rudami. I pastwiskami, łąkami, z trawa i wszystkim, co znajduje się w granicach, nad ziemia i w ziemi albo gdzie to można wydobywać. Dalej przyznajemy, my Ludwig i Ludwig Rzymianin, margrabiowie z Brandenburgii, poprzednio wymienione, ze wyrzekam,- sie wszelkiego prawa, które mieliśmy do domu wŁagowie i miasteczek i wiosek, które poprzednio zostali wymienione, i przekażemy ich z wszelka władzą i załoga i z wszelki sprawiedliwość i a poprzednio wymienionemu bratu Hermannowi von Werberg i jego zakonu i zostawiamy ich wolni od hołdu, przysięga i załogi, który nam przedtem ukazali z powodu wymienionych majątków. Dalej powinniśmy poprzednio wymienionym bratu i zakonu i całe ich dobro, znajdujące sięna naszej ziemi, utrzymać w sprawiedliwości i wolności, które oni powinni udowodnić przy tym, i powinniśmy ich obronić i pomagać im w ich prawie przeciwko każdemu. Dalej Łagów powinien być otwartym domem wiecznie nam i naszym spadkobiercom w naszej potrzebie wbrew każdemu, kiedy i jak często my to potrzebujemy. O tym na akt jak świadectwo powiesiliśmy oba naszych pieczęci do listu, świadkami tego są, szlachetny hrabia Johann von Henneberg. nasz kochany wujek, i mocni mężowie Friedrich von Lochen. Wilhelm Schenck. Bombrecht, Dipold Hele, nasz marszałek, Otto von Hele, Hermann von Wulkow, rycerz, i czcigodni ludzie Dietrich Momer, nasz główny pisarz, Wilkcn murów, rycerz, i Falkcnhagen. Heinrich Angcnnundc, Klaus Wale, Kuno Hokcmann i zwyczajni radcy z Frankfurtu i dość innych czcigodnych ludzi. List został w naszym mieście Frankfurcie w 1350 roku w święto świętej wigilii”.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Próba
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
right border
unten links unten rechts


8002 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | laptopokazja.pl | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie